FORMULARUL 230- cererea pentru direcționarea a 3,5 % din impozitul pe venit-2022

Anunțuri / comunicate Ianuarie 17, 2023

Iubiți credincioși,

Vă rugăm să completați și anul acesta FORMULARUL 230- cererea pentru direcționarea a 3,5 % din impozitul pe venit (din anul 2022), către Parohia „Învierea Domnului” Iași, în vederea sprijinirii lucrărilor care se derulează la noul locaș de cult (gard, soclu, trepte, catapeteasmă, icoane pictate etc.)!

Fiecare persoană, care plătește impozit la stat, poate să orienteze 3,5 % din acest impozit prin completarea unui simplu formular. Acești bani nu reprezintă o contribuție în plus. Ei sunt oricum dați la buget, iar dacă nu sunt direcționați de către dumneavoastră, sunt folosiți de stat.

Cererea trebuie depusă la organul fiscal (în a cărui rază teritorială contribuabilul are adresa unde îşi are domiciliul) până pe 25 mai 2023 sau poate fi completată, semnată și lăsată la biserică de unde, ulterior, va fi transmisă la ANAF Iași.

Vă mulțumim foarte mult!

Dumnezeu să răsplătească tuturor celor care ajută cu inimă bună!

Formularul 230 îl găsiți la biserică (la pangar) sau îl puteți descărca de aici:

Citește alte articole despre: anunțuri / comunicate